Kouř = chuť
Nejlepší způsob jak získat z nejlepšího dřeva jeho chuť a přenést ji do jídla, je pomocí kouře. Kouř je to, co ochutí grilované pokrmy, předává pokrmům vůně dřeva a dodává jim autentickou uzenou chuť. Kde je kouř, tam vznikají chutná jídla!
Pokud totéž uděláte s uhlím, dávejte si pozor a nepoužívejte kouř, který jde z ještě černého uhlí. Toto uhlí totiž uvolňuje oxid karbonu, který se dostane do jídlo. Je toxický a strávníkovi způsobí nevolnost.
Pokud grilujete na dřevě, doporučujeme dát dřevo přes sebe křížem (do hranice) tak se celé dřevo zapálí a hned na začátku hoření se vytvoří velké množství kouře, který ochutí pokrmy. Nicméně k tomu dochází při použití v menší míře když ho používáme do tradičního grilu ve kterém se pracuje hlavně s popelem, který tvoří málo kouře.
Jaké uhlí se používá na grilování?
Dřevěné uhlí které běžně používáme na grilování je vyrobeno z kousků dřeva, kterým říkáme “palivové dřevo/klestí”, které samo prošlo tepelnou úpravou. Říkáme, že je dřevo uvařené, protože se nespálilo, pokud by se spálilo, přišlo by o většinu své výhřevnosti. Během tohoto procesu se dá dřevo do pece, zapálí se oheň v jednom rohu a teplo suší dřevo dokud není černé a suché, potom se oheň uhasí tím, že se mu odebere kyslík.
Co je cílem? Jde o jednoduchý a nejlevnější způsob sušení dřeva. Jde o to vzít dřevu vlhkost, aby se rychleji a snadněji zapálilo a zvýšila se jeho výhřevnost.
Z jakých druhů dřeva se skládá uhlí? Většinou jde o tvrdá dřeva s vysokou výhřevností. Například : dřevo z kebrače barevného, kebrače bílého, naditce, atd. Všechna tato dřeva se vybírají pouze s jedním úmyslem: výhřevnost a ne ve smyslu dodání chuti grilované potravině. Jde o to, aby popel dosáhl vysoké teploty a teplo tak vydrželo co nejdelší dobu. To je jeden z důvodů proč uhlí dodá jídlu méně chuti než palivové dřevo.